شناختي کلي از چکيده ي راهنما

 
ارسال شده در تاریخ 2/1/2017 توسط admin در زمینه
 

nx

 چکیده راهنما باید به انواع نتایج حاصل در یک بررسی یا تحقیق اشاره کند اما چکیده تمام نما باید خود نتایج را خلاصه نماید. کرمینز (1996)” شرح میدهد که چکیده های راهنما ممکن است درباره هدف، حوزه، یا روش شناسی تحقیق نیز اطلاعاتی دربر داشته باشند اما نباید نتایج ” استنتاج ها یا پیشنهادات را ارائه دهند. ازسوی دیگر، چکیده تمام نما ممکن است درباره هدف، حوزه و روش ها اطلاعاتی دربر داشته باشند اما باید نتایج، استنتاجات یا پیشنهادات را نیز ارائه دهند. یک چکیده تمام نمای خوب، به دلایلی، باید به عنوان جایگزینی منطقی برای مطالعه یک مدرک عمل کند”. بعید است که یک چکیده راهنما بتواند به عنوان جایگزینی برای مطالعه مدرک عمل کند. هدف اصلی یک چکیده راهنما آن است که به خوانندگان چکیده نشان دهد آیا مطالعه اصل مدرک ضرورت دارد یا خیر. به دلایلی بدیهی، چکیده های تمام نما باید از چکیده های راهنما طولانی تر باشند. همچنین نگارش چکیده های تمام نما دشوارتر است. بعلاوه، اگرچه میتوان برای یک تحقیق تجربی یک چکیده تمام نما نوشت اما تهیه چنین چکیده ای برای مطالعات نظری ناممکن است. به این دلیل، چکیده های تمام نما بیشتر در رشته های علوم و فن آوری کاربرد دارند تا رشته های علوم اجتماعی و انسانی.

بسته به علایق خوانندگان، یک چکیده می تواند هم عناصر چکیده های تمام نما و هم عناصر چکیده راهنما را در خود داشته باشد (کرمینز آن را چکیده های تمام نما – راهنما مینامد). مثلاً گزارشی درباره آلودگی هوا را در نظر بگیرید که در یک انتشاراتی مربوط به شیمی چکیده شده است. بیشتر چکیده درباره ویژگی های محیطی – که صرفاً راهنما است – بحث میکند اما ممکن است بخشی از چکیده کاملاً تمام نما باشد (مثل، ارائه نتایج بررسی که بر روی نمونه های جوی انجام شده است). ممکن است چکیده های راهنما و تمام نما، هر دو، در یک چکیده نامه چاپی منتشر شوند. به هرحال، تهیه چکیده های راهنما متداول تر است. فدو سایک” (1978) با استفاده از معیارهای زبانشناختی و حتی ارائه الگوریتمی برای آن،فرآیند کامل تشخیص بین چکیده های راهنما و تمام نما را شرح داده است. گرچه این روش ابتکاری است اما مشخص نیست که چرا افراد برای تشخیص این دو نوع چکیده از یکدیگر باید چنین فرایند منظمی را طی کنند.

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
قیمتی که در هنگام سفارش مشتري در پیش‌­فاکتور منظور گرديده است، معتبر مي‌باشد
Copyright © 2014 cporoje.ir